CUMHURİYET HALK PARTİSİ
'TÜM YETKİLER CUMHURBAŞKANININ ELİNDE OLACAK'
Kategori: genel, Sakarya Haber / Tagler: İlhan Kesici
27.3.2017

CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bütçe ile ilgili ‘Nereden Nereye’ isimli panel CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, ilk olarak basınla buluştu. Yeni Anayasa paketi hakkında konuşan Kesici, “ Tüm yetkiler Cumhurbaşkanın elinde olacak” dedi.

CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bütçe ile ilgili ‘Nereden Nereye’ isimli panel CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’nin katılımı ile yapıldı. Kesici önce Elegante Restoran’da yerel gazeteciler ve partililerle bir araya geldi. Daha sonra Serdivan Belediyesi Kongre ve Kültür Merkezine geçti. Kongre merkezindeki panele Kesici’ nin yanı sıra CHP Milletvekili Engin Özkoç, CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, partililer, Demokrat Parti, Anavatan Partisi ve Saadet Partisinin eski yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
SİYASET ÜSTÜ
CHP Milletvekili Özkoç Kesici’nin Sakarya’ya gelmesinden memnun olduğunu belirterek “ Ben uzun yılardan beridir Kesiciyi Sakarya’ya getirmek için uğraşan biriyim ve nihayet amacıma ulaştığım için mutluyum. Kendisine siz Türkiye’nin farklı renklerinden birisiniz ve önemli bir renksiniz demiştim ve gerçekten öyle birisi. Bugünler artık sadece siyasi ideolojiyi düşünecek zaman değil, siyaset üstü ülkemizin geleceğini düşünmemiz gereken zamanlar” diye konuştu.
ANAYASA PAKETİ
Basınla buluştuğu Elegante Restoranda yeni anayasa paketinin Cumhurbaşkanına çok geniş yetkiler verdiğine değinen Kesici “ Yeni anayasa 18 maddelik, ancak  bunun tamamına tek bir madde demek daha doğru. Mevcut şuan ki anayasada 104. maddede bile Cumhurbaşkanının yetkileri çok fazla. Çünkü bir darbe anayasası darbenin başındaki Kenan Evren Cumhurbaşkanı olacağı içinde çok geniş yetkiler verdiler. Bütün siyasi partiler o dönem bu yüzlen bu anayasanın kötü olduğunu söylediler” dedi.
‘YETKİLER TEK ELDE’
“Yeni anayasa paketinde Cumhurbaşkanının yetkilerine, Başbakan’ın yetkileri, Genel Kurmay Başkanını yetkileri birleştiriliyor” diyen Kesici,  Dünyanın hiçbir yerinde bütçeleri meclis dışında kimse hazırlamaz. İlk defa şimdi bütçelerin de tek bir kişi olarak Cumhurbaşkanı hazırlıyor” şeklinde konuştu.  HSYK’ nın, Anayasa mahkemesinin atamaları ve OHAL ilanının yeni paketteki düzenlemelerini de değinen Kesici, “Yeni pakette  Anayasa Mahkemesinin on beşini de, HSYK ‘nın on üçünü de Cumhurbaşkanı atıyor. Çünkü diğerlerini de iktidar partisinin genel başkanı atıyor. Yani Türkiye’de ne kadar makam, mevki varsa bir kişiye veriliyor. Böyle bir şey olur mu ya. Bu çok kötü bir şey ve ‘Evet’ çıkınca bu sonuçlar olacak. Bir başka durum ise OHAL ilanında kimsenin canı ve malı emniyette değil. Eskiden OHAL’ de alınan kararlar sadece OHAL bitene kadardır, birde OHAL gerekçeniz ney ise o gerekçe ile sınırlı. Şimdi dünyada hiçbir örneği olmayan şey OHAL’ de alınan kararlar OHAL bitince de devam edecek şeklinde” dedi.

**
‘İŞSİZLİK ARTI, TURZİM BİTTİ’ 

CHP İl Örgütünün daveti üzerine ilimize gelen İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Elegant Restoranda basınla yaptığı buluşmanın ardından, Serdivan Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezine geçerek, panele katıldı.

Düzenlenen kahvaltının ardından Milletvekilleri ve İl Başkanını Serdivan’a geçti.  Milletvekilleri İzmir Marşıyla vatandaşlar karşıladı. Kesici salona geldiğinde protokolle tek tek selamlaştı. Kürsüye önce İl Başkanı Taşkent ve Milletvekili Özkoç çıktı . Yoğun kalabalığın olduğu salonda kürsüye çıkan Kesici’ye panele gelen Saadet, ANAP ve Demokrat parti yetkilileri adına çiçek verildi. Burada katılımcılara hitap eden Kesici, ekonomik duruma, işsizliğe ve turizme değindi.  Kesici “ Ekonomiyle ilgili önemli meseleler var. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın anlattıkları biraz uçuk, uçar hale geldi. En önemli sorun işsizlik. Sakarya’da durum nasıl bilmiyorum ama Türkiye’de son 50 yılın en yüksek işsizlik yüzdesi var. Sonra AKP iktidarının kendi ölçümüne göre iki bin 600 işsiz varmış aradan geçen 14 sene bu hükümet Türkiye’nin bütçesini kullandı. Şimdi bu rakam üç milyon 800 bin civarında” dedi.
TURİZM BİTTİ
Bu işsizliğin bir bacağı da genç işsizlik olduğunu belirten Kesici, “Her evde genç işsiz var. Çocukları okutuyorsunuz ama bunlar işsizler. Hükümet ortada fol yok yumurta yok birden Türkiye’nin gündemine yeni anayasa getirdi, halkta böyle bir istek de yoktu. Milletin derdi, ekonomi, gelecek, refah bunun için bütün bunları söyledim. Türkiye’nin en iyi sektörü Turizm 30-35 milyon turist geliyordu. Rus uçağı düşürdüler ve artık turistte gelmiyor” ifadelerini kullandı. Kesici, burada  referandum konusunda da değindi. Sinan Çelik


 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın