CUMHURİYET HALK PARTİSİ
CHP'DEN YÜZYILIN PROJESİ: MERKEZ TÜRKİYE
Kategori: Proje, Tagler: Gündem
23.9.2015

CHP’nin yüzyılın projesi olarak gördüğü “Merkez Türkiye”,  Türkiye’yi bütün dünya ticaretinin merkezi haline getirecek bir “megakent” yaratmayı öngörüyor.

Dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje var. Merkez Türkiye, bu alandaki dördüncü proje olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, projeyi kamuoyuna açıklarken bunun aynı zamanda bir “barış projesi” olduğuna  vurgu yaparak, “Eğer biz gücümüzü kullanırsak coğrafyanın bize verdiği avantajları kullanırsak Türkiye bölgenin ve dünyanın önemli bir ülkesi olacaktır. Sadece ve sadece ekonomik büyüme projesi değil, barışın da projesi. Kültürler, kentler hepsi entegre olacak” ifadesini kullandı.

YOLLARIN VE KÜLTÜRLERİN KEŞİSTİĞİ BİR MEGAKENT KURULACAK

Anadolu’da yolların, kültürlerin kesiştiği bir megakent yaratmayı hedefleyen projenin ana hatları şöyle:

-Megakent, demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme entegre olacak. Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz, kent, mükemmel altyapıya sahip olacak.

Biz 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Bunu doğru kullanabilmek istiyoruz.

Mesela; bugün Şangay’dan yüklenen mal, Bakü’ye 55 günde gidiyor. Projemiz hayata geçtiğinde, 15 gün içinde Bakü’de olacak. Maliyetler, yüzde 15-20 düşecek.

2035’TE TAMAMLANMIŞ OLACAK

-Projenin yapımı ne kadar sürecek? Projeyi gerçekleştirirken pek çok fondan yararlanacağız. İşe demir yollarını yeniden ele alarak, düzeltmeyle başlayacağız. Samsun ve Trabzon’u mega kent ile buluşturacağız. Mersin ve  İskenderun’u mega kent ile buluşturacağız. Ulaştırma, iletişim, enerji alt yapısını yeniden düzenleyerek işe başlayacağız.

-Proje, 2035’te tamamlanacak. İktidarımızın ikinci yılında ilk adımları atmış olacağız. Yani 2017 yılında istihdam ve gelir yaratmaya başlayacağız. 2020 yılında faaliyete geçecek. 2023’e kadar kamu, yatırım yapmaya devam edecek. Sonra yabancı yatırımcılar için cazibe merkezine dönüşecek. 2035 dememizin sebebi demografik fırsat penceresi dediğimiz pencerenin son eşiği olmasıdır.

Neden 2035? 2035’in Türkiye için çok önemli bir anlamı var. Bugün Türkiye’nin yaşlı nüfus az, genç nüfus fazla. Ancak 2035 tarihinde Türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. O yüzden önümüzdeki yolları çok iyi kullanmamız gerekiyor. Bu avantajı kullanamazsak, Türkiye kan kaybeder.

2,2 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM YARATACAK

-Maliyeti ne kadar olacak? 200 milyar dolar. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.

- Proje, 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlayacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5’in altına inecek, büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. Kişi başı gelir 33 bin dolara çıkacak.

- Mega kent’in yönetimi nasıl olacak? Özel bir yasa ile kurulacak. Bürokrasinin sıfıra indiği özel bir yasa olacak. Vali atanacak, yönetimi sivil toplum örgütlerinden oluşacak. Yönetimde, Odalar Borsalar Birliği, Nakliyeciler Derneği, Turizm Yatırımcıları Derneği gibi pek çok kuruluş burada görev alacak.

SAKARYA DA MEGA PROJEDE YER ALACAK

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya’nın da Karasu Limanı ve demiryolu ağı üzerinden projenin önemli ayaklarından birini oluşturacağını bildirdi.

“Sakarya’nın da Türkiye’nin de bu zamana kadar kullanılamayan coğrafi avantajı, artık küresel bir  dönüşümün parçası olacak” diyen Özkoç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sakarya’yı lojistik kent yapma çabamızın, ısrarımızın yerini bulduğu mega bir proje bu. Hem ülkedeki hem de dünyadaki tüm dengeler değişecek.

Dünyada ticaret yollarını birbirine bağlayan üç proje var, dördüncüsü ‘Merkez Türkiye” olacak.  4.5 saat uçuş mesafesinde 58 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ve 21,6 trilyon dolarlık bir pazara erişim imkanına sahip bir ülke olarak, yeni bir koridor yaratacağız.

Merkez Türkiye’ye gelecek ürünler, depolanacak, işlenecek, ambalajlanacak ve Türkiye’nin çeşitli yerlerine, Avrupa, Rusya, Azerbaycan, İran, Kazakistan ve Türkmenistan’a gönderilecek.

Bunun için Anadolu’da,  otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında bir şehir kuracağız. Merkez, Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden, ki burada Sakarya ve Karasu devreye giriyor, dünyaya bağlanacak.

Kentin inşasına 2017’de başlayacağız. Hedefimiz 2035. Bu tarih, artık genç nüfus avantajımızın sona ereceği tarih. Hem beşeri gücümüzü hem de coğrafi avantajımızı birlikte kullanabileceğimiz 20 yılımız var. Oya gibi işleyeceğiz bu kenti. Her yıl 15 bin gencimizi, doktora eğitimi için yurtdışına göndereceğiz. Yaratıcı kuşaklar yetiştireceğiz. Doktoralı gençlerimiz mega kentte, Ar-Ge merkezlerinde, üniversitelerde, sanayide çalışacak.

HEM KENTİN HEM ÜLKENİN KADERİ DEĞİŞECEK

Bir yıldan uzun süredir bu proje üzerinde çalışıyoruz. Tüm detayları hazır. Seçim beyannamemizdeki esaslarla da bütünlük sağlayan, ayakları yere basan bu mega proje, ülkemizin ve tabii Sakaryamızın da kaderini değiştirecek.

Böyle küresel bir ivme yaratılmadan Türkiye ekonomisinin sorunları çözülemez. Milli gelir içinde sanayinin payı gittikçe azalıyor. Kanal açmakla, AVM’lerin sayısını artırmakla ekonomi düzelmez. Düzelemeyecek kadar kronik hale geldi sorunlar. Üretmek ve yüzbinlerce insanımıza istihdam yaratmak zorundayız.

Bunu, CHP başaracak. Tüm gücümüzle, inancımızla, kadromuzla ülkeyi yönetmeye, birlikte üretip hakça paylaşmaya hazırız.”

 

        

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın