CUMHURİYET HALK PARTİSİ
SÜT ÜRETİCİSİNE SAHİP ÇIKAN BİR SAKARYA
Kategori: Proje, Tagler: SÜT
23.10.2015

SÜT ÜRETİCİSİNE SAHİP ÇIKAN BİR SAKARYA

Sakarya’da, TÜİK verilerine göre 2013 yılında yaklaşık 214 bin ton inek sütü üretildi. Kentte 190 bin sığır bulunuyor.

Süt depolanabilen bir gıda olmadığı için üretimin fazla olduğu dönemlerde, piyasayı düzenleyecek bir ele ihtiyaç duyuluyor. Özellikle bu piyasada, çok güçlü sanayiciler, ki ülkede üretilen sütün yüzde 50’si sadece 20 firmaya satılıyor ve  üretici kesiminde de küçük aile işletmeleri yer alıyor. AB ve ABD’de olduğu gibi piyasayı düzenlemesi, süt üreticisini koruması gereken devlet, bu işlevi yerine getiremediğinde üreticiler, bütünüyle sanayicinin insafına kalmış oluyor.

Türkiye’de bürokratların, sanayicilerin ve üreticilerin yer aldığı Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt fiyatını Temmuz 2014’ten bu yana 1,15 lirada sabit tutuyor. Bu 1,5 yıllık dönemde yem fiyatları arttı, enflasyon arttı ve daha kötüsü raftaki sütün fiyatı da yüzde 10 arttı. Ancak sanayici, elimde süt tozu var, daha yüksek fiyattan alamam diyerek fiyatı 1 lira 15 kuruşta sabit bıraktırdı.

Bu tablo, ülkeyi krizine götüren 2008’deki tabloya çok benziyor. Dayanabilecek ekonomik güce sahip olmayan üretici, ilk ve tek seçenek olarak sığırını kesime gönderiyor, bir adım ötesinde de hem süt hem de kırmızı ette krizi kendini gösteriyor.  Ülkede sığırın kesilmesi, bindiğimiz dalın kesilmesidir. Bunun önüne geçecek, üreticiyi sanayicinin insafına bırakmayacak, ayakta tutacak, piyasayı düzenleyecek bir yapının kurulması gerekiyor. Biz;

- Et ve Süt Kurumu, ithalatçı konumundan çıkarıp, et ve süt piyasasının düzenlenmesi için çalışan bir kuruma dönüştüreceğiz.

- Et ve Süt Kurumu eliyle süt tozu fabrikaları kuracağız. Arz fazlası sütü üreticiden alacak, süt tozuna çevireceğiz.

- Süt tozu ihracatı için strateji geliştireceğiz.

- İthalatta uygulayacağımız vergiler ve kotalar ile iç piyasadaki ürünlerin dış rekabetten korunmasını sağlayacağız.

- Başta okul sütü programını daha etkin hale getirmek yoluyla tüketim teşvik edilecek. Hem devlet eliyle bir talep alanı yaratacak hem de sağlıklı nesillerin gelişimi için süt tüketimini artırmış olacağız.

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın