CUMHURİYET HALK PARTİSİ
ENGEL’LERİN ORTADAN KALDIRILDIĞI BİR SAKARYA
Kategori: Proje, Tagler: Engellerin ortadan kaldırıldığı...
6.10.2015

—Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının sadece kamu kurumlarına başvuran engelli sayısını esas alan veri tabanına göre, kentimizde  17 bin 129 engelli yaşıyor.
—En büyük sorunları; eğitim, sağlık, istihdam, barınma, ulaşım.
—Peki biz, sayısını bile tam olarak bilemediğimiz insanlarımızın önündeki engelleri nasıl kaldıracağız?
 
—MUHTAÇ AYLIĞI DEĞİL, YAŞAM AYLIĞI SAĞLANACAK: Herhangi bir ölçüte bakılmaksızın tüm engelli yurttaşlarımızı sigortalı yapacak, sosyal güvenlik kapsamına alacağız.
—Kendilerine “muhtaç aylığı” değil, “yaşam aylığı” adı altında Aile Sigortası kapsamında yüzde 40 engellilik düzeyi için 400, yüzde 60 engellilik düzeyi için 600 lira gelir sağlayacağız.
 
—HASTANELERDE ENGELLİ KARŞILAMA BİRİMİ OLUŞTURULACAK: Sağlık hizmetlerinden ihtiyaç duydukları yer ve ölçüde ücretsiz yararlanabilmelerini temin edeceğiz. Bütün hastanelerde engelli karşılama birimi oluşturulacak ve engelli yurttaşlarımız servis araçlarıyla randevulu olarak hastaneye gelebilecek.
—Nitelikli ve ücretsiz eğitim sağlanacak. Kaynaştırıcı bir ortamda, diğer yurttaşlarımızla birlikte eğitim alabilmeleri için okulların fiziksel koşullarını uygun hale getireceğiz. Birlikte eğitimin mümkün olmadığı koşullar için de engelli okullarını destekleyeceğiz.
 
—ENGELLİLERE AYRILMIŞ TÜM KADROLAR DOLDURULACAK: Kamuda ve özel sektörde engelliler için ayrılan boş kadroları doldurarak, 50 bin engellinin istihdamı sağlanacak. Engelli kadrolarını ve kotalarını artıracağız.  Engelli istihdamına yönelik özel teşvikler geliştireceğiz.
—Tüm altyapı hizmetlerini engellilere uygun şekilde yeniden düzenleyeceğiz.
—TOKİ eliyle üreteceğimiz sağlıklı konutlarda kayırdığımız tek kesim; engelliler olacak.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın