CUMHURİYET HALK PARTİSİ
TAŞ OCAKLARININ YAŞAMI “ZEHİR” ETMEDİĞİ BİR SAKARYA
Kategori: Proje, Tagler: Taş ocakları
6.10.2015

—Yerleşim yerlerine 200 metreye kadar yakın mesafede kurulu taş ocakları, insanımıza hayatı “zehir” ediyor.
 
—HER EYLEMDE, MÜCADELE ALANINDA YER ALDIK: Taş ocaklarının saçtığı tozun ciğerlerdeki etkisi,  yeraltı suları, nehirler, göller, hayvanlar ve bitki örtüsü üzerindeki tahribatı zaman içinde ortaya çıkıyor, çıktı ve insanlarımızı sokağa döktü. Her eylemde yer aldık; tek bir vekille değil, diğer illerden CHP milletvekillerini yanımıza alarak, il ve ilçe yönetimlerimizle tek vücut, vatandaşımızın mücadelesine destek verdik. Sadece orada olmakla da kalmadık, hukuki yardım sağladık, seslerini başta Meclis olmak üzere her platforma taşıdık.
—Ancak sorun bir köyün, bir yerleşimin, bir kentin sorunu değil, tüm ülkenin sorunu.
 
—TÜM TAŞ OCAKLARI ÇED KAPSAMINA ALINACAK: Taş ocaklarının, yasadaki faaliyet alanı sınırıyla ilgili boşluktan yararlanarak Çevresel Etki Değerlendirme süreci dışına çıkmasının önüne geçilecek. Tüm taş ocakları, ÇED kapsamına alınacak.
 
—İKİ ADIMDA SÜREÇ TEMİZLENECEK: Birincisi; Yasal boşluğu dolduracağız ve yeni açılacak taş ocaklarının yerleşim birimlerine ve tarım alanlarına uzak mesafede kurulmasını sağlayacağız.
—İkinci adımda da “uzaklık” kriterine uygun olmayan mevcut taş ocaklarının ruhsatını, süreleri dolduktan sonra yenilemeyeceğiz.
—Taş ocaklarıyla ilgili bölgesel planlamalarımız olacak. İmkanları ve sınırları net bir şekilde ortaya koyacağız; yatırımcımız önünü görecek, vatandaşımız rahat nefes alabilecek.
—

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın