CUMHURİYET HALK PARTİSİ
DEPREME HAZIR BİR SAKARYA
Kategori: Proje, Tagler:
23.9.2015

DEPREME HAZIR BİR SAKARYA


BİNALAR KABUS OLMAKTAN ÇIKACAK: Uluslararası Afet Veri Tabanı EM-DAT’a göre dünyada en fazla can kaybına yol açan depremlerden 17 Ağustos, kentimizde 3 bin 891 kişinin yaşamına mal oldu.

Binlerce ev ve işyeri yıkıldı, hasar gördü.

Tam 16 yıl önce. 

Sakarya’nın 25-30 yıllık deprem periyodu düşünüldüğünde, yolun yarısı eden 16 yılda neler yapıldı? Ya da neler yapılmadı diye sormak gerekir belki de…

Orta hasarlı 500 binanın hala yıkımı tamamlanmadı.

Kent merkezinde deprem yorgunu, çok katlı ve çok riskli 2 bin 500 binaya, Sakarya Üniversitesi başta olmak tüm çevrelerin çağrılarına rağmen hala el değmedi.

Kentteki bölgelerin, sokakların, binaların riski ortaya konulmadı, risk azaltmaları yapılmadı, projeleri bile hazırlanmadı.

Bugün deprem olsa; bölgesindeki toplanma alanını, ilkyardım bölgesini, en yakın kurtarma ekibini, iş makinesini bilen yok.

Biz diyoruz ki; CHP iktidarında bilecek. Halk da kent de depreme hazır olacak.

Deprem yorgunu eski binalar, çok katlı yapılar, orta hasarlılar kabus olmaktan çıkacak.

GÜVENLİ VE UCUZ KONUT ÜRETİLECEK: Deprem riski taşıyan alanlarda, kentsel dönüşümü yurttaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye atmadan gerçekleştirecek, güvenli ve ucuz konutlar üreterek hak sahiplerine vereceğiz.
Yapı Denetim Kanunu, DASK Kanunu, Afet Risk Altındaki Alanların Dönüşümü Kanunu ve İmar Kanunu dahil, tüm imar mevzuatını bütüncül ve yetki karmaşasını önleyecek şekilde yeniden düzenleyeceğiz.

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın