CUMHURİYET HALK PARTİSİ
CHP FINDIK İÇİN YÜRÜYOR
Kategori: Gündem Haber / Tagler: FINDIK
19.9.2017

CHP FINDIK İÇİN YÜRÜYOR

CHP, fındık fiyatlarındaki düşüşü protesto etmek ve fındık üreticilerinin sorunlarına dikkati çekmek amacıyla Ordu’dan Giresun’a fındık yürüyüşü başlattı. 3 gün sürecek yürüyüşün ardından Giresun’da miting yapılacak.

Mitinge Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağını açıklayan Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yürüyüşün başında yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Fındık üreticisi mağdur; 8.75 lira olarak açıklanan maliyetin altında fındığını 7.5 liradan satmak durumunda. Üreticimiz 1 yıllık emeğinin karşılığını alamıyor. Çocuğunu okula gönderemiyor. Ne kadar korkuturlarsa korkutsunlar, ne kadar baskı kurarlarsa kursunlar inanıyorum ki üretici ürününe sahip çıkacak ve biz hep birlikte fındık için yürümeye devam edeceğiz."  

Fındık ürününün Avrupa'da ki bir alıcıya teslim edildiğini ve kimsenin ağzını bıçak açmadığını belirten Torun, “Biz ancak yürüyüş ifademizi kullanınca sayın bakan özellikle TMO'nun aldığı fındığın ödemelerinin daha kısa sürede ödeneceğini ve belli iyileştirmeler yapılacağını açıkladı. Demek biz sesimizi yükseltince, hükümete uyarımızı yapınca sonucunu alıyoruz. Ordu'dan başlattığımız yürüyüşte beşer kilometrelerde dinlenmelerimiz olacak. İkinci gün ise 15 kilometre yürüyeceğiz. Yürüyüş 3 gün sürecek ve yaklaşık 47 kilometre yürüyeceğiz” dedi.

YÜRÜYÜŞ, 3 BİN KİŞİYLE BAŞLADI

Konuşmanın ardından, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı binası önünden yürüyüşe geçildi. Yaklaşık 3 bin vatandaşın katıldığı gözlenen yürüyüşte, Torun’un yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve CHP milletvekilleri de yer aldı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın...