CUMHURİYET HALK PARTİSİ
ABD'DE 6 MÜSLÜMAN ÜLKEYE VİZE YASAĞI UYGULAMASI BAŞLIYOR
Kategori: Gündem Haber / Tagler: ABD vize
29.6.2017

ABD'DE 6 MÜSLÜMAN ÜLKEYE VİZE YASAĞI UYGULAMASI BAŞLIYOR

ABD, 6 müslüman ülkeye yönelik vize yasağı uygulamasını başlatıyor. Suriye, İran, Somali, Libya, Sudan ve Yemen vatandaşlarına yönelik uygulamada, sözkonusu ülke vatandaşlarının ABD vizesi alabilmesi için "ABD'den bir kişi veya kurum ile organik bağa" sahip olması gerekecek. Getirilen yeni uygulama, halihazırda geçerli ABD vizesi olan vatandaşları etkilemeyecek.

Amerikan Associated Press haber ajansı tarafından duyurulan ve Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan yeni kural kapsamında, sözkonusu ülkelerdeki vatandaşlar yeni vize alırken, ABD'de yaşayan yakın akraba veya yasal bir iş yerinden resmi kabul aldıklarını belgelemek zorunda.

Bakanlığın dünya genelindeki diplomatik misyonlarına gönderdiği belirtilen bilgi notunda, yeni vize başvurusunda bulunanların ABD'de yasal statüde yaşayan ebeveyn, eş, çocuk, yetişkin erkek veya kız çocuğu, damat, gelin veya kardeşlerinin olup olmamasına bakılacağı belirtildi. Bununla birlikte büyükanne ve büyükbaba, hala, amca, teyze, yeğen, kuzen, enişte, elti ve nişanlı gibi ikinci derecede yer alan aile bireylerinin bu kapsamın dışında kaldığı ve "yakın aile bağı" olarak değerlendirilmeyeceği not edildi.

Söz konusu 6 Müslüman ülkeden yeni vize başvurusunda bulunacak kişiler, ABD'de bu tür bir yakın akrabalık bağına sahip olmamaları durumunda yasal bir işletme veya kurumdan resmi bir kabul almış olmalarına göre değerlendirilecek.

GEÇERLİ ABD VİZESİNE SAHİP OLANLARI ETKİLEMEYECEK

Bu yeni düzenlemenin, iki gün önce ABD Yüksek Mahkemesinin "ABD ile organik bağı olanlar vize yasağına tabi olamaz" yönündeki kararına uygun şekilde getirildiği ve halihazırda geçerli bir ABD vizesine sahip olanları etkilemeyeceği vurgulandı.

Öte yandan yeni kuralların, bazı istisnalar dışında, ABD'ye mülteci başvurusu yapılan tüm ülkeler için de geçerli olacağı ifade edildi.

Yüksek Mahkeme, geçen pazartesi günü, ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülke vatandaşlarına vize yasağı getiren kararnamesinin bazı bölümlerinin uygulanabilmesine hükmetmişti.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, Trump'ın vize yasağının donduran alt mahkeme kararlarının kısmen bozularak, yasağın bazı bölümlerinin uygulanmaya başlanabileceği bildirilmişti.

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın...