CUMHURİYET HALK PARTİSİ
REFERANDUM RAPORU: HALK 'HAYIR' DEDİ, HUKUK DIŞI YÖNTEMLERLE SONUÇ DEĞİŞTİRİLDİ
Kategori: Gündem Haber / Tagler: REFERANDUM
5.5.2017

REFERANDUM RAPORU: HALK 'HAYIR' DEDİ, HUKUK DIŞI YÖNTEMLERLE SONUÇ DEĞİŞTİRİLDİ
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliği referandumunun kesin olmayan genel sonuçları üzerinden yapılan, veri analizi çalışmasını paylaştı. 
CHP raporunda, "Referandum sonucu olarak açıklanan rakamların gerçekle bağdaşmadığından hiçbir şüphe duymuyoruz; referandumda halkın 'Hayır' dediğini ancak hukuk dışı yöntemlerle sonucun gerçek halk iradesinden farklı yönde gösterildiğini biliyoruz" dedi.
CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen Anayasa Değişikliği Halkoylamasına ilişkin olarak "Referandum Değerlendirmeleri" başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oylarının 1 Kasım seçimine göre değerlendirildiğinde  "4.8 milyon oy kaybettiği" belirtildi.
Raporda öne çıkan tespitler şöyle:
-Seçmenin yüzde 61,7'sine karşılık gelen 33 ilde 'Hayır' çıktı
- "Yurtiçi oylar üzerinden Türkiye genelindeki seçmenin yüzde 61,7’sine karşılık gelen 33 ilde 'Hayır' oyu, seçmenin yüzde 38,3’üne karşılık gelen 48 ilde 'Evet' oyu önde çıkmıştır.
- 326 ilçede 'Hayır' oyu çıktı
“Hukuki sürecin yanı sıra, bu iddiamızın veri üzerinde yaptığımız çalışmalarla da doğrulandığını görüyoruz" ifadesinin kullanıldığı raporda, "Toplam seçmenin %46,3’üne karşılık gelen 326 ilçede 'Hayır', seçmenin %53,7’sine karşılık gelen 644 ilçede 'Evet' oyu önde çıkmıştır" denildi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın...