CUMHURİYET HALK PARTİSİ
PUTİN DUYURDU: SURİYE’DE ATEŞKES İLAN EDİLDİ
Kategori: Gündem Haber / Tagler: ATEŞKES
29.12.2016

PUTİN DUYURDU: SURİYE’DE ATEŞKES İLAN EDİLDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllardır iç savaşın sürdüğü Suriye’de ateşkes ilan edildiğini duyurdu.

Diken haber sitesinde yer alan bilgiye göre, Şam yönetimi ile ‘muhalefet’ diye anılan silahlı gruplar arasında üç belge imzalandığını belirten Putin, “İlk belge, Suriye topraklarında ateşkes sağlanmasıyla ilgili. İkinci belge, ateşkes rejiminin kontrolüyle ilgili önlemlere yönelik. Üçüncü belge ise Suriye’de çözüm için barış görüşmelerinin başlatılması hakkında bir bildiri” diye konuştu.

GARANTÖR ÜLKELER; RUSYA VE TÜRKİYE

Putin, Suriye’nin tamamını kapsayan ateşkes için garantör ülkelerin Rusya ve Türkiye olduğunu belirtti.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada, 30 Aralık gecesi başlayacak ateşkese IŞİD ve El Nusra’nın ve onlara bağlı grupların dahil olmadığını belirtti. Ancak YPG ateşkes kapsamında.

ÜÇLÜ ZİRVE YAPILMIŞTI

Rusya’nın başkenti geçen hafta gerçekleşen üçlü zirvede, Moskova’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de siyasi çözüm için ortaklaşa yürütülecek sürecin başlatıldığını açıklamıştı.

Üç ülkenin imzasının da olduğu sekiz maddelik deklarasyonda, üç ülkenin de Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı duyduğu ve çözümün askeri olamayacağına inandığı belirtiliyordu.

Sekiz maddelik deklarasyon, yıllardır Suriye iç savaşının rejim değişikliği olmadan ve Beşar Esad iktidardan ayrılmadan bitirilemeyeceğini savunan Türkiye’nin şu zamana kadarki politikasıyla ‘taban tabana zıt’ ifadeler de içeriyordu.

Ateşkes görüşmelerinin Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ocak ayında düzenlenecek toplantılarda, Türkiye, İran ve Rusya’nın yanı sıra, Suriye hükümeti ve ‘muhalifler’ yer alacak.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın...