CUMHURİYET HALK PARTİSİ
IŞİD TARAFINDAN KAÇIRILAN 2 ASKER KEŞİF SIRASINDA YANLIŞ YOLA GİRMİŞ
Kategori: Gündem Haber / Tagler: IŞİD
1.12.2016

IŞİD TARAFINDAN KAÇIRILAN 2 ASKER KEŞİF SIRASINDA YANLIŞ YOLA GİRMİŞ

Önceki gün Suriye’nin El Bab bölgesindeki El Dana Köyü civarında kaybolan iki askerin, keşif yaparken yanlış yola girdiği ve IŞİD’in kurduğu pusuya düştüğü belirtildi.

IŞİD, önceki gün sabah saatlerinde Suriye’nin kuzeyindeki El Bab kasabası yakınlarında iki askeri esir aldığını öne sürmüştü. IŞİD bağlantılı Amak ajansının Telegram üzerinden geçtiği haberde, askerlerin El Bab’ın batısında yer alan El Dana köyünde esir alındığı duyurulmuştu.

Genelkurmaydan aynı gün akşam saatlerinde yapılan açıklamadaysa ‘kaçırılma’ ifadesi kullanılmamış, “Bugün saat 15.30 civarında iki silah arkadaşımızla irtibat kesilmiş olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir” denmişti.

Genelkurmay askerlerin adlarını açıklamazken, ajanslar kayıp askerlerin astsubay Muhammed Duran Keskin (28) ve astsubay Kıvanç Kaşıkçı olduğunu bildirmişti.

TESPİT ÇALIŞMASI YAPARKEN YAŞANDI

El Dana, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolünde. Hem ÖSO, hem de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları, köyde kendisi gizleyen IŞİD militanlarını ve örgütün kurduğu el yapımı patlayıcılı tuzakları temizlemeyi sürdürüyor.

Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre kaçırılan keşif timi de El Bab istikametindeki ileri mevzilerdeki durumla ilgili tespit çalışmaları yapmaktaydı. İçinde keşif timinden iki astsubay ve bir tercümanın bulunduğu araç, El Dana’dan El Bab istikametine doğru ilerliyordu.

IŞİD’in El Dana çevresinde hangi bölgelerde olabileceğini belirlemek için yola koyulan timin, arazide hemen her tarafın birbirine benzemesi nedeniyle yolunu şaşırarak, yanlış istikamette ilerlemeye başladığı düşünülüyor. Buna göre yolda pusu kurmuş IŞİD, içinde iki askerin bulunduğu araca ağır silahlarla saldırdı. Araç kullanılamaz hale gelirken, tercüman da yaralandı. Çok sayıda IŞİD’li militan daha sonra iki askeri kaçırmayı başardı.

IŞİD’in iki askeri sınıra 30 km uzaklıktaki El Bab’a götürdüğü değerlendiriliyor.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın...