CUMHURİYET HALK PARTİSİ
ABD’NİN GÜNDEMİ İNCİRLİK’TEKİ NÜKLEER BOMBALAR
Kategori: Gündem Haber / Tagler: iç çatışma
16.8.2016

ABD’NİN GÜNDEMİ İNCİRLİK’TEKİ NÜKLEER BOMBALAR

ABD’li uzmanlar, “Türkiye’de uzun süreli bir ‘iç çatışma’ durumunda, ABD’nin İncirlik’teki yaklaşık 50 adet B61 nükleer silahın kontrolünü elinde tutabilir mi” kaygısı üzerinden bir tartışma yürütüyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD’yle ilişkilerin iyice gerilmesi nedeniyle İncirlik Üssü’ndeki nükleer bombalar uzmanları tedirgin etmişti. Her ne kadar yer altındaki yüksek güvenlikli sığınaklarda saklanıyor ve elektronik olarak onay kodu girilmeden kullanılamıyor olsa da uzmanların görüşü, ‘Siyasi istikrarın olmadığı Türkiye’de nükleer silah tutmak iyi bir fikir değil’ yönündeydi.

“ABD KONTROLÜ ELİNDE TUTABİLİR Mİ”

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Amerikan düşünce kurulu Stimson Center da hazırladığı bir raporla İncirlik Üssü’ndeki nükleer bombaları bir kez daha gündeme taşıdı.

Türkiye’de 50 kadar B61 nükleer bombasının bulunduğu belirtilen raporda, bunların teröristler ya da diğer düşman güçler tarafından ele geçirilmesi halinde ciddi riskler taşıdığı vurgulandı.

Raporda şu tespite de yer verildi: “Türkiye’de uzun süreli bir ‘iç çatışma’ durumunda, ABD’nin İncirlik’teki yaklaşık 50 adet B61 nükleer silahın kontrolünü elde tutup tutmayacağı yanıtsız kalmış bir sorudur.”

“SURİYE SINIRINDA TUTULMASI BİR KUMAR”

Ayrıca, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında İncirlik’teki enerji bağlantılarının kesildiğine, Ankara’nın Amerikan uçaklarının iniş-kalkışlarını yasakladığına ve üs komutanının darbe girişimiyle bağlantı olarak tutuklandığına da dikkat çekildi:

“İncirlik’in Suriye sınırına yakınlığı göz önüne alındığında, 50 Amerikan nükleer silahının burada tutulmaya devam edilmesi bir kumar. Bu silahların Avrupa’da kullanım alanı bulunmuyor. Dolayısıyla hepsinin geri çekilmesi gerekiyor.”

Haberde, önceki dönemlerde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görevli Steve Andreasen’in Los Angeles Times gazetesi için ABD’nin Türkiye’de tuttuğu nükleer bombalarla ilgili yazdığı makaleden bir bölüm de aktarıldı.

Andreasen’in yazısında şöyle dedi: “Şimdiye kadar felaketten kurtulmuş olsak da, Türkiye’deki Amerikan nükleer silahlarının güvenlik durumunun bir gecede tamamen değişebileceği yönünde açık işaretlere sahibiz.”

Bu habere ilk yorum yapan siz olun.

Yorum yazın...