CUMHURİYET HALK PARTİSİ
5 SORUDA ELEKTRİK SOYGUNU
Kategori: Gündem Haber / Tagler: elektrik soygunu
15.6.2016

5         SORUDA ELEKTRİK SOYGUNU

1)      100 liralık elektrik faturasında, halkın fazladan ödediği tutar ne kadar?

Türkiye’de 4 kişilik bir aile aylık ortalama 100 liralık elektrik faturası ödüyor. Bu faturanın 36 lirasını, Yargıtay’a göre tüketicinin ödememesi gereken kayıp kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedeli oluşturuyor.

Yargıtay, 2014 yılında verdiği kararla, dört kalem ile birlikte kayıp kaçak bedelini, kurallara uyan vatandaştan tahsil etmenin, “hukuk devleti ve adalet düşünceleri”ne uygun olmadığını hükme bağladı.

2)      Tüketiciler, Yargıtay kararına dayanarak fazladan ödedikleri parayı geri alabilir mi?

Alabiliyordu. Bazı tüketicilerin yargı kararıyla geriye dönük 10 yıl içinde ödedikleri “fazla tutarları” geri alması üzerine, Tüketici Dernekleri, toplu dilekçelerle dağıtım şirketlerine başvurmaya ve yasal süreci işletmeye başladı. Tüketiciler, haksız tahsilatı geri alacakken, AKP hükümeti çıkardığı yasayla tüketicilerin önünü kesti.

3)      AKP’nin getirdiği Elektrik Yasası, tüketiciye ne kaybettiriyor, şirketler ne kazanıyor?

Elektrik Mühendisleri Odası’nın hesaplamasına göre, yasayla birlikte elektrik faturalarında yüzde 20’lik bir artış olacak. Şirketlerin bu yönüyle kazancı artıyor.

İkinci olarak da; haklarını almaya başlayan tüketicilerin önünün kesilmesi, dağıtım şirketlerini büyük yükten kurtarıyor. Şirketlerin talep ettiği yasal düzenleme, Enerji Bakanı damat Berat Albayrak tarafından Meclis’e getirildi. Tasarı, AKP milletvekillerinin oylarıyla yasalaştı.

AKP’nin Meclis’e sunduğu yasanın gerekçesinde; 2006-2014 döneminde, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma dışında sadece kayıp bedeline ilişkin tüketiciden 33 milyar lira tahsil edildiği bildirildi. Sözkonusu dört bedel de eklendiğinde ortaya çıkacak rakamı, şirketlerin ödemesinin mümkün olmadığı savunuldu.

4)      AKP’nin “savunduğu” dağıtım şirketleri kimlere ait?

AKP iktidarı döneminde, 21 elektrik dağıtım şirketi özelleştirildi. Bu şirketler içinde elektrik kayıp kaçak sorunuyla öne çıkan şirket; yüzde 75 kayıp kaçak oranıyla Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş . (DEDAŞ).  DEDAŞ’ın yönetimi, kamuoyunda “Erdoğan’ın prensi” olarak bilinen enerji yatırımlarıyla ünlü Abdullah Tivinikli’ye ait.

Elektrik yasasındaki düzenleme, AKP iktidarının, Tivinikli’nin, sorunlu olduğu için düşük bedelle ihalesini kazandığı DEDAŞ yatırımı için ilk “iyiliği” değil; AKP, 2014 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla çiftçinin elektrik borcunu, tarımsal desteklerden kesilmesini hükme bağlamıştı. Bu karar da neredeyse sadece DEDAŞ’ın, yani Tivinikli’nin işine yaramıştı. Düzenlemeyle  şirket adına tahsilat yapan devlet, yaklaşık 32 bin çiftçiden 360 milyon 431 bin lira kesinti yaptı. Bunun, 347 milyon 968 bin lirasını DEDAŞ, yani Tivinikli aldı.

5)      Peki, CHP ne yapacak?

CHP, AKP’nin Meclis’teki oy çokluğuyla bir günde geçirdiği yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Yargıtay kararına, hukuk devleti ilkelerine ve adalet anlayışına aykırı yasa, yaklaşık 36 milyon aboneyi ilgilendiriyor.

Kazanan; Dağıtım Şirketleri, Kaybeden; Faturasını Ödeyen Dürüst Vatandaşımız…

Sakarya halkının dürüstlüğü de bu noktada dikkati çekici. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş’nin kayıp kaçak oranı; yüzde 6,76. Faturamıza yansıtılan ülke ortalaması ise yaklaşık 2 katımız; yüzde 13.

Dağıtım bölgelerine göre, 2014 yılında gerçekleşen kayıp kaçak oranları;

Dağıtım Bölgeleri Yüzde 
Dicle 74,15
Vangölü 61,02
Aras 26,21
Toroslar 13,2
Fırat 9,51
Boğaziçi 9,16
Çoruh 9,05
Akdeniz 8,5
Gediz 8,38
Yeşilırmak 8,27
Aydem 7,92
Osmangazi 7,81
Çamlıbel 7,73
Başkent 7,68
Meram 7,33
Ayedaş 7,2
Kayseri 6,92
Uludağ 6,86
Akedaş 6,79
Sakarya 6,76
Trakya 6,33

 

Yanıt aradığınız soruları bİze yazın...

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER